Słowniczek

Waluta wirtualna / kryptowaluta

To wirtualna waluta używająca kryptografii do przeprowadzania bezpiecznych transakcji. Są to jednostki zasobów cyfrowych w sieciach blockchain, które nie są prawnymi środkami płatniczymi, ale mają funkcje płatnicze, oraz mogą posiadać wiele innych funkcji. W tym coiny oraz tokeny, które mogą pełnić inne funkcje dodatkowe, takie jak określone cechy użytkowe dla konkretnych produktów (np. udział w promocjach, bonusach itp.).

Blockchain

Inaczej łańcuch bloków, podstawowa technologia, której której poznanie jest niezbędne do zrozumienia walut wirtualnych. Jest to lista rozproszonych transakcji, złożona z serii bloków lub jednostek informacji cyfrowych przechowywanych sekwencyjnie, w publicznie dostępnej bazie danych.

Kantor partnerski / partner / franczyzobiorca

Partnerski kantor wymiany walut, który pod szyldem TokenEX oferuje swoim klientom waluty wirtualne, współpracując z TokenEX na podstawie umowy franczyzowej.

Portfel

Miejsce do którego użytkownicy mogą wysłać, przechowywać i odbierać waluty wirtualne.

Smart contract

Automatycznie wykonywana umowa, w której warunki umowy między kupującym a sprzedającym są zapisane w linii kodu. Smart contract nie może zostać usunięty. Każda waluta wirtualna jest rodzajem smart contractu.

ID transakcji / numer ID transakcji

Unikalny numer transakcji przypisany do każdej transakcji w TokenEX, pozwala klientom sprawdzać i sprzedawać kryptowaluty. Numer ID transakcji jest zapisany w bazie danych TokenEX, dostępny do wglądu dla pracownika kantoru i służący do identyfikowania konkretnej transakcji.

PIN

Unikalny kod PIN nadawany przez klienta do każdej transakcji w TokenEX, pozwala klientom sprawdzać, nabywać i sprzedawać środki. UWAGA! Raz skradziony lub zgubiony, kod PIN nie może zostać zresetowany, czy też odtworzony. Należy przechowywać go w bezpiecznym miejscu i nie podawać osobom trzecim.

Opłata Gas / Gas Fee

Opłata uiszczana za potwierdzenie oraz zrealizowanie transakcji w blockchainie. Jest to opłata na rzecz innych użytkowników którzy potwierdzają transakcję.

Informacje ogólne

TokenEX, projekt założony przez szwajcarską spółkę DeFiScale AG, to sieć stacjonarnych kantorów wymiany walut wirtualnych. TokenEX wprowadza waluty wirtualne do codziennego życia, czyniąc ich zakup bardziej przystępnym, w prostych transakcjach w kantorach. TokenEX współpracuje bezpośrednio z kantorami w systemie B2B, dostarcza markę, płynność i technologię, natomiast kantory współpracują ze swoimi klientami oferując im sprzedaż lub skup walut wirtualnych w transakcjach gotówkowych lub przelewem.

Siedziba główna DeFiScale AG mieści się w Urnasch, w Szwajcarii. Polski oddział ma swoją siedzibę w Krakowie, przy ul. Centralnej 44.

Dostępne są najpopularniejsze kryptowaluty takie jak np. BTC, XRP, USDT, USDC, ETH i inne. Przy zamówieniach specjalnych na wysokie wolumeny oferujemy również kryptowaluty spoza oferty podstawowej. By dowiedzieć się więcej skontakuj się z nami przez formularz lub zapytaj bezpośredno w wybranym kantorze partnerskim.

Po opłaceniu transakcji w kantorze, obsługa sklepu potwierdza w aplikacji zawarcie transakcji i środki są automatycznie przypisywane do ID transakcji kupującego. Transakcje można sprawdzić po wejściu na stronę TokenEX (używając nadanego numeru ID transakcji i ustanowionego kodu PIN). W przypadku sprzedaży walut wirtualnych w kantorze, pracownik kantoru od razu po zawarciu transakcji wypłaca środki.

Dla klientów indywidualnych

Nie trzeba się rejestrować. W kantorze TokenEX, tak samo jak w każdym innym, transakcje są szybkie, bezpośrednie i nie wymagają zakładania konta. Każdy zakup / sprzedaż posiada nadany przez klienta numer PIN i wygenerowany numer ID transakcji, dzięki którym kupujący może śledzić status transakcji i sprawdzić swoje środki.

Aktualna mapa dostępnych kantorów partnerskich znajduje się na stronie tokenex.pl

Transakcje kupna i sprzedaży w ramach obsługi TokenEX nie są objęte żadnymi dodatkowymi opłatami, natomiast każdy punkt sprzedaży narzuca swoją marżę na sprzedawane waluty wirtualne, więc kursy w poszczególnych kantorach partnerskich mogą różnić się od kursów podawanych przez zewnętrzne źródła (giełdy, trackery).

Dodatkowymi opłatami jakie mogą się pojawić, są opłaty za wypłaty środków na zewnętrzne portfele, tzw. gas fees, a ich stawki są niezależne od TokenEX.

W przypadku sprzedaży lub kupna walut wirtualnych w kantorze na kwotę 1000 EUR lub wyższą, niezależnie od formy płatności, a także w przypadku nawiązywania relacji biznesowych, obsługa kantoru przeprowadza identyfikację i weryfikację klientów. Więcej informacji można uzyskać w regulaminie wybranego kantoru.

Kupno walut wirtualnych w TokenEX:
- Klient powinien udać się osobiście do jednego z kantorów partnerskich TokenEX
- Na urządzeniu dostępnym w salonie należy podać szczegóły transakcji, w tym: walutę FIAT w jakiej klient chce zapłacić, sumę jaką klient chce przeznaczyć na zakup, oraz walutę wirtualną jaką chce nabyć
- Po wpisaniu wszystkich danych, system TokenEX przeliczy liczbę jednostek docelowej waluty wirtualnej jaką klient otrzyma za wskazaną przez siebie kwotę w walucie fiat
- Korzystając z urządzenia, klient ustala indywidualny kod PIN, przynależny do tej konkretnej transakcji, który pozwoli sprawdzić stan środków w systemie TokenEX. Będzie on również wymagany w przypadku ewentualnej sprzedaży, należy go zapamiętać lub zapisać, i trzymać w bezpiecznym miejscu.
- Po uiszczeniu opłaty w kasie, obsługa kantoru przypisuje waluty wirtualne klientowi pod wygenerowanym numerem ID transakcji.
- Przy użyciu stworzonego kodu PIN oraz nadanego numeru ID transakcji, klient może sprawdzać stan środków używając aplikacji webowej TokenEX.

Istnieją dwie ścieżki sprzedaży, w zależności od tego czy waluty wirtualne zostały kupione w kantorze sieci TokenEX i są przechowywane w systemie TokenEX, czy nie.

Sprzedaż walut wirtualnych, które są przechowywane w systemie TokenEX:
- Klient powinien zjawić się w kantorze partnerskim TokenEX
- Przy użyciu dostępnego urządzenia, należy podać numer ID transakcji, w której waluty wirtualne zostały kupione oraz nadany tej transakcji kod PIN
- Po zaakceptowaniu transakcji przez pracownika kantoru partnerskiego, klient otrzyma zapłatę (w gotówce lub, jeśli preferuje, za pomocą przelewu)

Sprzedaż wirtualnych walut przechowywanych na zewnętrznym portfelu:
- Aby sprzedać kryptowaluty z zewnętrznego portfela najpierw należy wprowadzić je do systemu TokenEX
- W tym celu, na stronie tokenex.pl, należy wejść do aplikacji webowej, klikając w zakładkę “moje transakcje”, wybrać opcję “wpłać środki”, a następnie wybrać kryptowalutę do wpłaty -klient wybiera ilość oraz podaje adres portfela z którego będą wpłacane środki
- Podczas transakcji wpłaty zostaje wygenerowany numer ID transakcji, klient nadaje jej kod PIN oraz wybiera kantor sprzedaży
- Klient powinien zjawić się w uprzednio wybranym kantorze partnerskimi TokenEX
- Na urządzeniu dostępnym w salonie należy podać numer ID transakcji i PIN
- Po zaakceptowaniu transakcji klient otrzyma zapłatę (w gotówce lub, jeśli preferuje, za pomocą przelewu)

Tak. Używając aplikacji webowej można wypłacić środki zakupione w TokenEX na zewnętrzny portfel, należy jednak pamiętać że taka operacja będzie wiązała się z opłatą gas.

Dowiedz się jak dokonać wypłaty
tutaj.

Tak, można. Warunkiem koniecznym takiej operacji jest posiadanie swojego portfela. W takiej ścieżce klient kontaktuje się z kantorem, przechodzi procedurę KYC oraz podpisuje umowę sprzedaży. Kryptowaluty są wysyłane przez kantor bezpośrednio na portfel klienta po zaksięgowaniu wpłaty przelewem.

Wyjściową minimalną wartością transakcji jest równowartość 100 PLN, jednakże w zależności od wewnętrznej polityki kantoru partnerskiego, minimalna wartość transakcji może się w różnić w innych punktach. Maksymalna wartość transakcji zawsze wynika z regulaminu kantoru partnerskiego.

W momencie zakupu, klient otrzymuje numer ID transakcji i nadaje unikalny kod PIN, dzięki którym natychmiast może sprawdzić status transakcji i saldo w aplikacji webowej.

Od momentu zakupu są one przechowywane w systemie TokenEX i przypisane do konkretnego, unikalnego numeru ID transakcji, który został wygenerowany podczas zakupu w kantorze. Można je sprawdzić logując się do aplikacji webowej TokenEX, za pomocą numeru ID i kodu PIN, które zostały nadane tej transakcji. W każdej chwili waluty wirtualne można wypłacić na portfel zewnętrzny.

Numer ID transakcji i kod PIN to jedyne dane pozwalające na identyfikację transakcji w systemie TokenEX. Należy przechowywać je w bezpiecznym miejscu, a kodu PIN pod żadnym pozorem nie udostępniać osobom trzecim. Utrata tych danych spowoduje brak dostępu do zakupionych środków i brak możliwości ich odzyskania.

Klienci indywidualni otrzymają pełną pomoc i wsparcie w odpowiednim kantorze, w którym dokonywali transakcji.

Wszelkie pozostałe zagadnienia, nieujęte w tym opracowaniu pozostają indywidualną decyzją poszczególnych kantorów i są regulowane wewnętrznym regulaminem kantoru partnerskiego. W celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy o kontakt z wybraną placówką.

Aplikacja TokenEX została stworzona tak, aby transakcje kupna i sprzedaży kryptowalut w kantorach były jak najbardziej przyjazne. Za jej pomocą można kupować i sprzedawać kryptowaluty przechowywane w systemie TokenEX.

Aby zobaczyć, jak wygląda przebieg transakcji, odwiedź podstronę "Jak to działa".

Aby otworzyć aplikację webową TokenEX należy kliknąć na przycisk "Moje transakcje" znajdujący się w prawym górnym rogu strony. Postępując zgodnie z krokami zawartymi na podstronie "Jak to działa", można sprawdzić transakcję, wypłacić środki z systemu TokenEX na zewnętrzny portfel, lub wpłacić środki z portfela zewnętrznego do systemu TokenEX w celu ich późniejszej sprzedaży.

Dla biznesu

Tak. Podmioty biznesowe mogą wykorzystywać zasoby wirtualne w codziennej działalności. Legalne jest zbywanie i nabywanie kryptowalut, dokonywanie nimi płatności za zgodą obu stron, oraz inwestowanie w waluty wirtualne. Niektóre działania z użyciem kryptowalut nie mogą być jednak swobodnie podejmowane. Przykładem jest emisja tzw. security tokenów, które przypominają papiery wartościowe, np. akcje spółki. Tego rodzaju tokenów nie można w Polsce oferować publicznie na sprzedaż, ponieważ stanowi to ominięcie obowiązujących przepisów.

Wpis do rejestru należy uzyskać w przypadku prowadzenia działalności w zakresie wymiany walut wirtualnych, obrotu walutami wirtualnymi lub pośredniczeniu w tym obrocie, czyli w uproszczeniu - prowadząc giełdę lub kantor kryptowalutowy. Jeżeli kontrahent nie prowadzi działalności w wymienionym zakresie, a jedynie używa kryptowalut jako np. środka zapłaty, czy przedmiotu inwestycji, nie potrzebuje wpisu.

Wszelkie zapytania od klientów biznesowych (zarówno dotyczące wsparcia, jak i współpracy) prosimy kierować poprzez formularz kontaktowy.

TokenEx współpracuje z firmami, które chciałyby wprowadzić kryptowaluty do codziennego użytku. Powodów, dla których firmy coraz częściej używają walut wirtualnych może być wiele:
- przyspieszenie procesów biznesowych i płatności,
- chęć wzbogacenia portfela inwestycyjnego,
- zmniejszenie kosztów transferów oraz uniezależnienie od instytucji finansowych,
rozszerzenie grona klientów i partnerów o takich, którzy za usługi chcieliby płacić, lub otrzymywać - zapłatę, w walutach wirtualnych.

Takie firmy korzystają z usług TokenEX celem zakupu, czy zbycia walut wirtualnych. Indywidualnie rozpoznajemy potrzeby każdego klienta, przygotowujemy spersonalizowaną ofertę, a następnie kierujemy do wybranej placówki kantoru partnerskiego.
Dodatkowo, korzystając z wiedzy i doświadczenia pracujących dla nas ekspertów, TokenEX zapewnia wsparcie merytoryczne dotyczące prawnego i podatkowego aspektu wykorzystania zasobów cyfrowych w biznesie.
Nasze kantory partnerskie zapewniają odpowiednią dokumentację sprzedaży i umowy niezbędne do celów księgowych. Płatność można uiścić przelewem lub gotówką, nie wymagamy rejestracji online, a weryfikację dokumentów przeprowadza na miejscu pracownik kantoru.

Firmy zainteresowane współpracą powinny skontaktować się z nami poprzez formularz na stronie, zawierając w wiadomości podstawowe dane swojej firmy, rodzaj wybranej kryptowaluty oraz przewidywany wolumen. Po wstępnej weryfikacji zostanie przygotowana oferta, a jeśli zostanie ona zaakceptowana, klient biznesowy zostanie przekierowany do odpowiedniej placówki partnerskiej.

Współpraca z TokenEX zaczyna się od rozpoznania potrzeb i możliwości klienta. W oparciu o lokalizację siedziby firmy, przedstawiciel TokenEX wyznaczy placówkę kantoru, w którym klient biznesowy może nabyć lub sprzedać kryptowaluty. Bezpośrednimi stronami transakcji są firma oraz kantor, wszystkie dokumenty wystawia kantor.

TokenEX współpracuje z ekspertami z zakresu prawa podatkowego i księgowości, dzięki czemu posiada wiedzę w wymienionych dziedzinach, natomiast nie prowadzi usług doradczych. Naszych klientów biznesowych wspieramy merytorycznie, dostarczamy wzory niezbędnych dokumentów, a na życzenie możemy połączyć z ekspertami i doradcami.