Nadchodząca seria artykułów zostanie poświęcona polskim regulacjom z 2019 roku dotyczącym kryptowalut,
a w szczególności ich rozliczaniu w podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wspomniane wyżej regulacje można podzielić na trzy najważniejsze sekcje:
KRYPTOWALUTY JAKO WALUTA WIRTUALNA
Do 2018 roku, do celów rozliczenia podatku dochodowego, kryptowaluty były klasyfikowane jako prawa majątkowe. Od 2019 roku najbardziej znane kryptowaluty, takie jak ETH, BTC, są w świetle polskich przepisów klasyfikowane jako waluta wirtualna. Ustalono również granice tego, co stanowi wirtualną walutę, usprawniając dzięki temu procesy księgowe.
PRZEGLĄD PRZEPISÓW PRAWNYCH I PODATKÓW
Przepisy, które weszły w życie w 2019 roku, zyski ze sprzedaży kryptowalut w zamian za waluty fiducjarne traktują jako zyski z kapitałów pieniężnych. Kupno i sprzedaż walut wirtualnych należy odnotować w formularzu podatkowym PIT-38. Kryptowaluty są opodatkowane według 19% stawki podatkowej, ale tylko wtedy,
gdy zostaną wymienione na walutę fiducjarną. Zakupione kryptowaluty rozlicza się tylko w zeznaniu rocznym,
a podatek roczny płaci się tylko od sumy rozliczenia.
DODATKOWE ZASADY
- Ponieważ stablecoiny są traktowane jako kryptowaluty, nie są one opodatkowane w przypadku wymiany między sobą lub na inne kryptowaluty.
- W przypadku płacenia kryptowalutą za pomocą płatności kartą, na przykład w celu zakupu jakiegokolwiek towaru, właściciel jest zobowiązany do zapłaty podatku.
- Kryptowaluty zakupione w bankomacie kryptowalutowym są również opodatkowane, podobnie jak kryptowaluty zakupione online.
- Jeśli posiadacz kryptowalut nie zgłosi ich posiadania, a organy państwa zostaną o tym poinformowane, podlega grzywnie w wysokości do 75% posiadanej kryptowaluty, plus dodatkowe koszty.
Najbliższe artykuły będą dotyczyły tego, jak prawidłowo rozliczać kryptowaluty w swoim podatku dochodowym od osób fizycznych.