Raportowanie kryptowalut w Polsce

Kryptowaluty są w polskim prawie opodatkowane w różny sposób, w zależności od konkretnych okoliczności. W tym artykule przedstawiono, jak pomyślnie wypełnić PIT-38 w różnych przypadkach.

Czy wymieniając jedną kryptowalutę na drugą, trzeba płacić podatek? Należy zauważyć, że tego typu transakcje nie podlegają opodatkowaniu, jednak mimo braku obowiązku płacenia podatku, nadal istnieje konieczność rejestrowania zarobków i wydatków związanych z wymianą kryptowalut. Więcej informacji na temat rejestrowania zarobków w ramach PIT zostało wspomniane tutaj: Jak rozliczyć transakcje kryptowalutowe w swoim PIT-cie .

Poniżej wymienione zostały przykłady, jak działa każdy rodzaj wymiany i jak należy je rejestrować:

 

KRYPTO → KRYPTO

Załóżmy, że handlarz kupuje 1000 ETH, wymienia 100 ETH na 10 BTC, a następnie przechowuje oba. Nie zapłaci on podatku od wymiany jednej kryptowaluty na drugą, niezależnie od ich kwoty.

 

KRYPTO → KRYPTO → FIAT

Przykładowo, handlarz kupił 100 ETH za 700 zł, wymienia ETH na 10 BTC, a następnie zamienia BTC na 10 000 zł. W takim przypadku handlarz ten zapłaci podatek od 10 000 zł (zyski) pomniejszonych o 700 zł (koszty), więc 19% podatek od 9 300 zł.

Czy wymianę 100 ETH na 10 BTC można zaliczyć do wydatków? Zgodnie z polskimi przepisami z 2019 roku, nie jest to konieczne. Jedyną podstawą do opodatkowania jest zysk, który został zamieniony na walutę FIAT. 

 

Więcej informacji na temat sposobu rozliczania zysków i strat zostanie omówione w najbliższym artykule.