Rozwijaj swoją firmę z kryptowalutami

Zestawienie sposobów wykorzystania kryptowalut w działalności gospodarczej w UE, korzyści z tego płynące i najlepsze praktyki.

Przewiduje się, że globalny rynek kryptowalut będzie rósł w tempie około 13% rocznie do 2030 r. Wartość rynku wynosiła około 1,49 miliarda dolarów w 2020 r. i ma osiągnąć 4,94 miliarda dolarów do 2030 r. Podczas gdy rynek kryptowalut dla klientów indywidualnych niewątpliwie kwitnie, to tempo wzrostu rynku kryptowalut dla klientów biznesowych rośnie wolno, ale stale. Firmy mogą wykorzystać kryptowaluty na różne sposoby, najbardziej popularne są bezpośrednie inwestycje, przyjmowanie i dokonywanie płatności, a także wiele innych.

W Unii Europejskiej, kryptowaluty są sklasyfikowane jako kwalifikowane instrumenty finansowe i generalnie nie są zabronione przez prawo UE. Przepisy dotyczące poszczególnych rodzajów tokenów różnią się w państwach członkowskich; na przykład w Polsce obowiązuje zakaz publicznej sprzedaży Security Tokenów. Europejski Urząd Nadzoru Bankowego stwierdza, że kryptowaluty mogą być akceptowane przez osoby fizyczne jako środek płatniczy, mogą być przekazywane, przechowywane lub sprzedawane. To samo dotyczy osób prawnych i przedsiębiorstw. Firmy mogą przechowywać, kupować, lub sprzedawać kryptowaluty przy użyciu firmowych kont kryptowalutowych. Państwa Członkowskie w UE różnią się pod względem sposobu regulacji kryptowalut. Na przykład w Polsce, kryptowaluty są legalne dla osób indywidualnych i przedsiębiorstw w celu kupna i sprzedaży. Firmy są zobowiązane do wpisania się do rejestru działalności walut wirtualnych prowadzonego przez ministra finansów publicznych.

Mając to na uwadze, możliwości wykorzystania kryptowalut przez firmy są nieograniczone. Poniżej kilka przykładów jak Twoja firma może skorzystać na użyciu kryptowalut w swojej codziennej działalności:

Blog - kryptowaluty korzyści

Duże firmy takie jak Tesla, MicroStrategy, Coinbase oraz Paypal z powodzeniem zainwestowały swoje środki w kryptowaluty. Firmy wykorzystują również potencjał blockchain do pozyskiwania funduszy w formie ICOs (initial coin offering). W 2020 r., chcąc odejść od konwencjonalnych sposobów inwestowania środków, przedsiębiorstwa zaczęły interesować się aktywami wirtualnymi i kryptowalutami – które z czasem zyskały na popularności.
Jednym z wymownych przykładów jest ogłoszenie MicroStrategy Inc z grudnia ubiegłego roku, o tym, że w 2020 r. firma dokonała łącznego zakupu bitcoinów wartych ponad 1 miliard dolarów. Firma określa to jako inwestycję, która zapewniłaby możliwość uzyskania lepszych zwrotów i zachowania wartości kapitału wraz z upływem czasu, w porównaniu z przechowywaniem gotówki.

TokenEX stwarza szereg możliwości dla przedsiębiorstw, zapewniając im możliwość nabywania walut wirtualnych w imieniu firmy. Transakcje międzynarodowe w kryptowalutach są efektywne pod względem kosztów i czasu; to duża korzyść dla firm. Podmioty, które chcą zaadaptować kryptowaluty mogą skorzystać z licznych możliwości, takich jak proste, bezpieczne przelewy w czasie rzeczywistym. Ponieważ transakcje kryptowalutowe są publiczne, wszystkie strony mogą zobaczyć szczegóły transakcji i natychmiast poznać jej status – blockchain przechowuje wszystkie dane, co zmniejsza ryzyko transferu – środki nie mogą zaginąć. Dodatkowo, TokenEX zapewnia swoim klientom dokumentację potrzebną do celów księgowych. Większość obecnych dostawców kryptowalut nie asystuje klientom w tak wielu sprawach. Opodatkowanie związane z kryptowalutami może być skomplikowane, ale z TokenEX przedsiębiorstwa łatwiej i sprawniej rozliczą wydatki związane z kryptowalutami.